Türkiye'de El Cerrahisi Tarihi

Yazdır
PDF

Ülkemizde El Cerrahisinin gelişmesine göz atacak olursak, modern anlamda klasik el cerrahisi uygulamalarının Prof.Dr. Rıdvan Ege, Üniversitelerde ayrı bir birim şeklinde eğitim ve uygulama yapılmasının Prof.Dr.Merih Eroğlu, El ve mikrocerrahinin birlikte kurumsal uygulamasının ise Prof.Dr. Ayan Gülgönen ile başladığını görürüz.

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlık eğitimini Amerika’da yapan Prof.Dr.Rıdvan Ege, 1963 yılında bir sene süreyle Colombia Üniversitesinde Prof. Dr. Carrol’un yanında El Cerrahi eğitimi almış, bu arada Rooswelt Hastanesinde Dr. Littler’in ve Corneill Üniversitesinde Dr. Ramsey’in çalışmalarını da katılmıştır. Yurda döndükten sonra el cerrahisine daha fazla ağırlık vermeye çalışmıştır. Prof.Dr. Ege, 1966 yılında tekrar gittiği Amerikada New York Columbia Üniversitesinde Dr.Carroll’un, Los Angeles Southern California Üniversitesinde Dr. Boyes’un, Iowa üniversitesinde Dr. Flatt’ın yanında çalışarak El Cerrahisi eğitimini geliştirmiştir. Ülkemize döndükten sonra çalıştığı Üniversitelerde El Cerrahisi uygulamalarına ağırlık vermiş, El Cerrahisinin ayrı bir uygulama alanı olduğu anlayışını yerleştirmiştir. 1977 yılında El Cerrahi ve Rekonstrüksiyonu Derneği’ni kurarak 27 yıl süreyle başkanlığını yapmıştır.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde Ortopedi ve Travmatoloji öğretim üyesi olarak çalışmakta iken 1970 yılında New York Colombia Üniversitesinde Prof. Dr. Carrol’un yanına giderek El Cerrahisi eğitimi alan Prof.Dr. Merih Eroğlu, yurda döndükten sonra Ortopedi ve Travmatolojiye bağlı bir alt birim olarak El Cerrahisi birimini oluşturmuş ve Üniversite ortamında El Cerrahisi eğitimi ve uygulamaları yapılmasını başlatmıştır. Bu kurumdan el cerrahisi yapan çok sayıda cerrah yetişmiştir.

Esas uzmanlık alanı olan Genel Cerrahi üzerine yurt dışında 1970 yılında New York Colombia Üniversitesinde Prof.Dr. Carrol’un yanında, 1977 yılında Fransa Nancy Hospital Jeanne D’Arc’da Dr. Michon’un yanında çalışarak El ve mikrocerrahi eğitimi yapan Prof.Dr. Gülgönen, yurt dışındaki uygulamaları göz önüne alarak, bu işin bir ekip işi olması nedeniyle 1980 yılında İstanbul Özel Fransız Pastör hastanesinde el rehebilitasyonunu da içeren geniş bir El Cerrahisi ekibi oluşturmuştur. Üniversiteler ve eğitim hastanelerinden gelen çok sayıda hekim, bu özel kurumda El ve Mikrocerahi eğitimi almış ve daha sonra El cerrahisini kendi kliniklerinde uygulamaya başlamışlardır. Yurt içi veya yurt dışı El cerrahisi eğitimi alanların sayısı artması sonrası El Cerrahisi ülkemizde gelişmeye devam etmiş, Ankara’da da özel hastanelerde hizmet veren ekipler oluşmuştur. El cerrahisine gönül veren bir grup el cerrahı tarafından 1991 de İzmir’de Türkiye’de ilk olan bir ‘’El ve Mikrocerrahi Hastanesi’’ açılmıştır. Fransız Pastör hastanesinin 1990 yılında kapanması sonrası İstanbul’da farklı özel hastanelerde çalışan yeni ekipler oluşmuştur. Halen Ülkemizde Acil El Cerrahisinin yükünü büyük oranda bu özel merkezler kaldırmaktadır.

El Cerrahisine ilgi duyan ve gönül veren Üniversitelerde çalışan bazı öğretim üyeleri yurt içi veya yurt dışı aldıkları eğitim sonrası bulundukları Üniversitelerde Ortopedi ve Travmatoloji veya Plastik Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dallarına bağlı El Cerrahisi Bilim Dalı veya Birimlerini oluşturarak uygulamalara başlamışlardır. Bugün Ülkemizin değişik illerindeki Üniversitelerde hizmet veren 15 kadar El Cerrahisi Bilim Dalı veya Birimi bulunmaktadır. 2009 da yürürlüğe giren Tıpta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği ile El Cerrahisi bir yan dal uzmanlığı olarak kabul edilmiş, böylece bu bilim dalları El Cerrahisi Uzmanı yetiştirecek hale gelmişlerdir. Bu yönetmeliğe göre El Cerrahisi uzmanlığı için Ortopedi ve Travmatoloji ile Plastik Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi uzmanlığı üzerine 2 yıllık süreyle eğitim gerekmektedir