KAYAKÇI BAŞPARMAĞI (ULNAR KOLLATERAL BAĞ YARALANMASI)

Yazdır
PDF

Parmak eklemlerimizin her iki yanında stabilizasyon sağlayan bağlar bulunur (Kollateral bağlar). Başparmak tabanındaki (parmak ucundan itibaren 2.eklem) kollateral bağlardan işaret parmağına yakın tarafta olanın(ulnar kollateral bağ) hasar görmesi sonucu kayakçı başparmağı(Skier’s thumb veya Gamekeeper’s thumb) denilen yaralanma meydana gelir. (Şekil 1)

Bağlar veya ligamanlar, bildiğimiz gibi eklem bölgelerinde komşu kemikleri birbirine bağlar.  Bu eklemde başparmağı diğer parmaklardan uzaklaştıran bir zorlama ulnar kollateral bağda bir yırtılmaya neden olabilir. Ağrı, şişlik, kızarıklık, kavrama hareketlerinde güçsüzlük bu yaralanmanın belirtilerindendir. Erken dönemde buz uygulaması ve nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar faydalı olacaktır.

Yaralanmanın boyutunu anlamak ve tedaviyi yönlendirmek için öncelikle fizik muayene yapmak gerekir. Başparmak ulnar kollateral bağ bölgesinde şişlik, hassasiyet, parmağı dışa doğru zorlama hareketlerinde ağrı ve parmağın daha rahat ve olması gerektiğinden fazla dışa dönmesi saptanan bulgulardır. Direkt grafide l eklemin anormal pozisyonu ve bazen küçük bir parça kemik kırığının eşlik etmesi dikkati çekebilir. MRI tetkiki yapılabilirse bize yırtığın tam lokalizasyonunu, kısmi veya tam yırtık olduğunu gösterir.

Kısmi yırtıklar için uygun pozisyonda bir splint yapılarak fizyoterapi uygulamak yeterli olacaktır. Tam yırtıklar, kemik parçalarının da koptuğu olgularda ameliyat gereklidir. Çoğu el ameliyatında olduğu gibi aksiller blok anestezisi ile sadece kol uyuşturulur. Yırtık bağ, varsa kırık parça ile beraber kemikten koptuğu noktaya tespit edilir. Ameliyat uygulanan olgularda da sonrasında fizyoterapi mutlaka gereklidir.

YOUTUBE VİDEOLARIMIZA AŞAĞIDAKİ LİNKDEN ULAŞABİLİRSİNİZ

Kayakçı başparmağı nedir
Kayakçı baş parmağı
baş parmak bağ yaralanması nedeni ile başvuran hastanın 1 sene sonraki görüşleri
Mesaj yazın
küçük | büyük

busy

HASTALIKLAR